ÖĞRETMENİN ATÖLYESİ: TOPLUMSAL SORUNLARI EĞİTİM ORTAMINDA TARTIŞMAK

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD) ortaklığında gerçekleştirilen ‘Eğitim Ortamında Engelli Ayrımcılığıyla Mücadele Etmek’ başlıklı proje, 2014-2015 yılları arasında Sabancı Vakfı’nın desteğiyle hayata geçirildi.

Engellilere yönelik hak temelli yaklaşımın eğitim ortamlarında yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedefleyen proje kapsamında engellilik meselesinin disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alındığı atölyeler düzenlendi; arkaplan metinleri üretildi; örnek dersler geliştirildi. Projenin sonunda ‘Engellilik ve Ayrımcılık: Eğitimciler için Temel Metinler ve Örnek Dersler’ başlıklı kitap ve ‘Engellilik ve Ayrımcılık: Eğitimciler için El Kitapçığı’ başlıklı broşür yayınlandı.

Bunun yanı sıra, 3 Ekim 2015 tarihinde ‘Engelliliğe dayalı Ayrımcılıkla Mücadele: Sağlamcı İdeolojiyi ve Normalliği Sorgulamak’ başlıklı sempozyum düzenlendi.

Image
Image
SEÇBİR, Türkiye’de farklı kimliklerin birbirini anlaması,temas kurması ve barışçıl bir kültürün daha okul yıllarında çocuklara sunulması konusunda bana çok şey kattı. Yanında bir dolu dostluk da cabası. Keşke üniversitede de bu kadar nitelikli bir eğitim alma şansımız olsaydı.
Şirin Giyik | Öğretmen & Sertifika Programı Katılımcısı

Proje Ortakları

Destekçiler